top of page
 • Фото автораМоє Майбутнє. Профорієнтація

Що таке профорієнтація і як вона працюєЯк хотілося б, щоб людина завжди знала чого прагне, і що їй потрібно робити для виконання своїх бажань.


Чи так це? Більшість визнає, що це не так. Часто ми губимося в орієнтирах. Ми хочемо або занадто багато і не можемо вибрати, або не знаємо, чого хотіти. У будь-якому разі є нерозуміння, що робити.


Це правдиво для різних життєвих ситуацій і в тому числі для вибору чим займатися, ким працювати, на кого вчитися, яку майстерність освоювати.Основні проблеми вибору професії


Є люди, які з дитинства відчувають потяг до якоїсь справи, навчаються їй, розвиваються в ній, пробують свої сили. Вони відомі у своєму оточенні тим, що "знають, чого хочуть від життя".


Це рідкісний випадок. Більшість не знає та не відчуває.


Тривога, що пов'язана з таким незнанням, неабияк ускладнює молодим людям життя. Як результат, багато хто робить вибір професії з почуттям "піду хоч куди, а потім розберуся" або відповідальність за вибір забирають на себе батьки.


Вибір ускладнюється, бо від роботи чекають чималого. Два основні критерії, які очікуються від обраної справи:


 • Вона має подобатися, тому що вона забирає значну частину активного часу життя.

 • Вона має приносити заробіток згідно з запитами.


Люди з дитинства бачать, що заробіток як маленький, так і великий дається нелегко. Бачать, що багато хто не досягає того рівня заробітку, якого їм хотілося б. Це турбує і навіть лякає.


Страшно зробити вибір, а потім виявити, що не можеш заробити на життя або терпіти не можеш обрану професію.Як виникла профорієнтація?


Як не дивно, але складнощі з вибором є і у роботодавців. Вони також багато чого не знають. Чи впорається ця людина із завданнями, чи вистачить їй здібностей, чи підходить їй така робота.


Саме так і розпочалася профорієнтація. З того, щоб допомогти роботодавцям вимірювати здібності та характеристики людей, для визначення того, чи підійде конкретне заняття.


Фахівці розробили тести та методики, які потім поступово почали застосовувати у різних сферах: для відбору військових, для тестування школярів, для відбору співробітників у корпорації, тощо.Сучасна профорієнтація


Розпочавшись із запиту роботодавців, профорієнтація сьогодні широко допомагає тому, хто хоче працювати. Тому, хто шукає, важливо знати про свої здібності та особливості, щоб співставити з бажаними професіями або щоб пошукати серед професій ті, що більше підійдуть.


Так зустрічаються профорієнтація та людина. Вона дає відповіді на її запитання:


 • Які типи професій більше підійдуть?

 • Які види діяльності краще виходитимуть?

 • Які інтереси утримуватимуться довше?

 • Які професії є в принципі?

 • На які варто звернути увагу?


Зауважте, що все, що перераховується у запитаннях вище, йде у множині. Профорієнтація не дає готової відповіді у вигляді одного “правильного вибору” професії. Вибір та відповідальність за нього залишається на людині.
Що таке профорієнтація?


Профорієнтація у самому узагальненому понятті є організованою послідовністю інформації та дій, які допомагають людині зробити вибір професійного напряму.


Профорієнтація в базовому вигляді являє собою тестування та консультацію з профорієнтологом, яка пояснить результати тесту та надасть відповідь на перелічені вище питання.


Додатково профорієнтація може пропонувати:


 • Знайомство з інформацією про професійні сфери та конкретні професії

 • Спробувати себе в будь-якій професії

 • Більш глибоке вивчення своєї особистості

 • Інструменти для аналізу варіантів та допомоги у виборі

 • Психологічне консультування на етапі формування професійного самовизначення.Як працює профорієнтація?


Людина звертається до центру профорієнтації. Їй пропонують пройти або одноразове тестування та консультацію або профорієнтаційний курс, до якого також увійде тестування та консультація або декілька консультацій.


Після проходження тестування та перед розбором результатів тесту профорієнтолог збирає додаткову інформацію про людину: про її цінності, цілі, бажання, мрії, здоровʼя, соціальні обставини та попередній професійний чи освітній досвід.


Під час консультації людина обговорить із профорієнтологом результати тесту за такими напрямками:

 • Які види діяльності більш “природні” в людини?

 • Які з “природних” видів діяльності більш бажані для побуту та хобі, а які для професійної діяльності.

 • Для яких видів діяльності вже є напрацьовані навички та розвинені здібності.

 • Які навички та здібності варто розвивати далі з урахуванням потенційно бажаних видів діяльності.

 • Які особливості психіки керують людиною?

 • Які з них є керівними в робочій чи навчальній діяльності?


З відповідей на ці питання складається психологічний портрет людини. Він має стати зрозумілим і запам'ятатися самій людині. Тепер, обираючи професію, вона зможе звірятися зі своїм психологічним портретом і шукати збіги і розбіжності з портретом професії.


Важливим моментом є розуміння того, що психіка людини пластична і схильна до змін. Інтереси та бажання відкриті впливу довкілля та обставин. Психологічні особливості повільніше, але теж можуть змінюватися під значним впливом середовища. Тому результати тестування та висновки, зроблені на його основі, актуальні не назавжди.Чого не слід чекати від профорієнтації?


Дуже важливо не будувати невиправданих очікувань від профорієнтації, а саме, не чекайте:


 • Готову відповідь у вигляді “професії, що ідеально підійде” або “професії, яка мені точно буде подобатись”

 • Виникнення миттєвого інтересу до будь-якої нової для людини сфери

 • Чудового виявлення нових здібностей та рис характеру.На що чекати від профорієнтації?


Буде оптимальним очікувати від профорієнтації:

 • Бачення цілісної картини вибору: з чого можна вибирати, як вибирати, що враховувати під час вибору

 • Отримання узагальненої інформації про свої особистості у вигляді результатів тестування

 • Первинний підбір професій, які підійдуть за певними критеріями

 • Допомога в аналізі варіантів та підведення до вибору.Що буде результатом профорієнтації?


Результат профорієнтації залежить від того, в якому стані формування свого професійного самовизначення людина звернулася в центр профорієнтації, на якому етапі вона зараз перебуває.


Якщо людина знаходиться на ранніх етапах професійного визначення, то одноразова профорієнтація допоможе їй встановити систему координат і зрозуміти, що далі робити і які свої особливості враховувати на шляху професійного самовизначення.


Якщо людина перебуваєте десь в середині шляху, то профорієнтація допоможе їй ефективно шукати варіанти і підбирати ті, що більше підійдуть.


Якщо людина перебуває на зрілих етапах самовизначення, то профорієнтація дієво допоможе проаналізувати конкретні варіанти для остаточного вибору.


У будь-якому випадку, профорієнтація допоможе краще зрозуміти самого себе, загальні принципи вибору професії і конкретні кроки для оптимального вибору.Звертайтеся до нашої команди для ефективної профорієнтації. Перейти на головну сторінку центру профорієнтації "Моє майбутнє".


Comentários


Os comentários foram desativados.
bottom of page